Tisová (Nejdek)

okres: Karlovy Vary
Red pog.png
Tisová

Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce

Tisová (německy Eibenberg) je vesnice v okrese Karlovy Vary, která je součástí města Nejdek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

U zrodu Tisové stálo hornictví. Počátky obce lze klást již do 15. století. Původní hornická usedlost Eibenberg vznikla v údolí při bohatých rýžovištích cínu na Rolavě a později pak rostla v blízkosti hlubinné těžby ve stranách Pajndlu. Název obce patrně poukazuje na kdysi zde hojné tisové porosty. Je také možné, že původci označení byli saští horníci z Harzu, kde jsou různé varianty tohoto názvu časté a tis tam roste dodnes.

První zprávy o dolování z Tisové pocházejí z poloviny 16. století. Nejbohatším cínovým dolem byla tehdy šachta Naděje mezi Tisovou a Novými Hamry. Dále jsou v Tisové uváděny doly Vavřince Šlika Bílý jelen a Svatý Ondřej. Cínové doly na Tisové zanikly kolem roku 1800. Déle se udržela místní těžba železné rudy. Na dole Boží požehnání se pracovalo až do roku 1870.

Třicetiletou válkou byly doly na Tisové zle postiženy. Berní rula z roku 1654 uvádí Tisovou jako chudou obec s nevelkými polnostmi, kde poddaní pěstovali na neúrodných políčkách hlavně oves.

V polovině 18. století čítala obec 28 domů, jejich obyvatelé žili velmi chudě a mnohdy hladověli. V Tereziánském katastru českém (1757) se píše: „Poddaní v Tisové jsou velice chudí. Živí se dřevařstvím a paličkováním krajek, mnohdy nemají doma 3–4 dny kousek chleba.

Počátkem 19. století byla v Tisové zřízena obecní škola a otevřen hostinec. Větší rozmach obce nastal až po roce 1900v souvislostí s jejím napojením na železnici (1899) a přílivem turistů na rozhlednu na Tisovském vrchu. Hospodářský život regionu kolem Tisovského vrchu byl na přelomu 19. a 20. století výrazně ovlivněn železnicí. Její vybudování bylo pro karlovarskou částKrušnohoří nejdůležitější stavební akcí. První pražce a kolejnice narušily nedotčenost tichých lesů Tisovského vrchu právě před 111 lety.[kdy?]

Na slunné stráni Tisovského vrchu se stále ozývá několik kukaček, a tak již v roce 1919 nově postavená restaurace na Tisové nesla název Kukačka (Kuckuck).

(zdroj Wikipedie)

www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/tisova-rozhledna-pajndl/

www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=oGz9ZqZhwwc&app=desktop

Náhled na mapu obce, z roku 1842. V případě zájmu o tuto mapu, je možné, po dohodě, poskytnout originál v elektronické podobě.

Tisová 1842.jpg (499331)

Mapy, které nakreslili původní obyvatelé obce Tisová

Historie projektu

K založení těchto stránek nás donutilo stávající vedení města Nejdku. Nebylo nám lhostejné jak se za posledních několik let podepsalo, město Nejdek, na naší obci. Za posledních 25 let se opravila přístupová cesta do obce v úseku cca 50m okolo restaurace Krásná vyhlídka.
Obnova elektrické sítě, nebyla na žádost města Nejdku, ale na zoufalou reakci obyvatel obce. Proto bychom chtěli na těchto stránkách podrobně informovat a upřesňovat informace, týkající se naší obce.

Naši uživatelé

Tento celý projekt je vytvořen pro občany Tisové u Nejdku a okolí. Měl by se stát spojovacím článkem mezi občany, státními institucemi a všemi, co jim není lhostejné, co se děje kolem nich.

Odkazy na stránky

www.bakvehorec.info